جهت تعمیر، نصب و مشاوره رایگان کولرگازی و پکیج با ما تماس بگیرید 
0936-377-8164

کولر آبی بهتر است یا کولر گازی

 

ممکن است برای تعداد زیادی از مصرف کنندگان این سوال مطرح شود که با توجه به میزان سرمایش و مصرف برق انواع کولرهای گازی و آبی، در مجموع کولر آبی بهتر است یا کولر گازی؟ برای پاسخ این مطلب را بخوانید 
کولرهای آبی نسبت به کولرهای گازی مصرف برق کمتری داشته و به دلیل افزایش دادن رطوبت، برای محیط های خشک مناسب ترند. کولرها، گازی اگرچه مصرف برق بالاتری دارند، اما به دلیل سرعت بسیار بالا در خنک نمودن محیط، از جایگاه خاصی برخوردارند. کولر گازی برای استفاده در مناطق گرمسیر و شرجی مناسب تر است. به طور کلی امروزه کولرهای گازی با توجه به برخورداری از قابلیت های بسیار بالایی که هم صرفه جویی در مصرف انرژی و هم آسایش و رفاه بالایی را به ارمغان آورده اند، نسبت به کولرهای آبی محبوبیت و میزان درخواست بالاتری را به خود اختصاص داده اند. 
کولرهای آبی به علت خنک کردن محیط از طریق افزایش سطح رطوبت، تنها قابلیت استفاده در مناطق خشک را دارند. افزون بر این، محدودیت خنک‌سازی محیط مشکل دیگر این نوع کولرهاست و این بدان معناست که حتی در هوای خشک زمانی که دمای هوا خیلی بالا برود کولر آبی توانایی خنک کردن محیط تا دمای آسایش را نخواهد داشت.

طبق پیش‌بینی‌ها متأسفانه اکثر شهرهای کشور ما در 10 الی 20 سال آینده دچار بحران شدید آب خواهند شد. مسلماً این بحران یکی از سخت‌ترین دوران‌های زندگی در این کشور را رقم خواهد زد زیرا نه تنها هزینه تصفیه و انتقال آب بسیار گزاف است، بلکه مناطق مرکزی ایران از هر طرف با منابع آب فاصله زیادی دارند.
هر کولر آبی بسته به ظرفیت آن به طور متوسط بین 30 تا 45 لیتر آب در ساعت مصرف می‌کند (یعنی در شبانه‌روز مقداری تقریباً معادل 700 لیتر). به بیانی ساده، واحدی مسکونی با مساحت 150 تا 170 متر با کولر 7000 CFM تقریباً 800 لیتر آب را در طی شبانه‌روز تبخیر می‌کند.


متوسط مصرف برق یک کولر آبی بسته به ظرفیت آن حدود 500 تا 900 وات ساعت است. از طرفی کولر گازی ۲۴۰۰۰ بی تی یو با کلاس مصرف +A که میتواند یک سالن 75 متری واحد مسکونی را کاملاً خنک کند، در حالت بیشینه حدود ۲۰۰۰ وات برق مصرف می‌کند و در ساعات خنکتر، این مقدار تا حدود ۳۰۰ وات کاهش پیدا می‌کند.

باید در نظر داشت در استفاده از کولر آبی برای یک واحد مسکونی یا اداری که دارای بخش های متفاوتی برای تهویه است، هیچ کنترلی در دست مصرف‌کننده نیست که کدام بخش از فضا خنک شود در حالی که در استفاده از کولر گازی اگر در شرایط استاندارد استفاده شود و برای هر فضا که نیاز به تهویه دارد دریچه جدا در نظر گرفته شود، شما می توانید هر بخش را جدا از سایر فضاها خنک نمایید. بنابراین، میزان برق مصرفی کولر گازی به دلیل وجود این توانایی بسیار مناسب و معقول خواهد بود. قابل ذکر است در صورت انتخاب کولر گازی با ظرفیت مناسب با فضا و بهره‌برداری صحیح از آن، میزان برق مصرفی از کولر آبی کمتر خواهد بود‌.

البته مقدار انرژی مصرفی در کولرهای گازی تابع عوامل مختلفی است که می‌توان به محل نصب، سرویس و نگهداری مناسب و تناسب ظرفیت برودتی کولر با فضای مورد استفاده (از لحاظ مساحت، دما و رطوبت) اشاره نمود.

یکی دیگر از مشکلات کولر آبی استفاده از هوای بیرون برای خنک‌کردن می‌باشد. این هوا در اکثر موارد آلودگی بسیاری را با خود به همراه دارد. از جمله این آلودگی‌ها می‌توان به انواع ویروس‌ها، باکتری‌ها، ذرات آلرژی‌زا و انواع آلودگی‌های هوا اشاره کرد. این مسئله به هیچ عنوان در کولرهای گازی وجود ندارد. علاوه بر آن اکثر کولر گازی‌های موجود در بازار دارای فیلتر‌های مختلف تصفیه هوا هستند که تأثیر زیادی در شهرهای بزرگ و آلوده خواهد داشت.

در ضمن یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی کولرهای گازی و آبی فقدان ترموستات در سیستم کنترلی کولر آبی است. بنابراین این نوع کولرها قادر به مدیریت زمان روشن بودن با توجه به دمای محیط نیستند. همچنین، به علت روشن ماندن کولر در تمامی ساعات شب این امکان وجود دارد که سبب سرما خوردگی و بیماری افراد استفاده‌کننده از این نوع کولر شود. 

تگها: مقایسه کولر گازی و آبی ، مصرف برق کولر گازی ، کولر گازی ، نصب کولر گازی تبریز ، مزیت های کولر گازی ، انتخاب بهترین کولر ، میزان مصرف برق کولر گازی ،
 

مزایا، تفاوتها و نحوه شناسایی کولر گازی اینورتر

 
شاید شما نیز هنگام مقایسه کولرهای گازی با نام کولر اینورتر یا inverter برخورد کرده احیانا توسط فروشنده به خرید آن ترغیب شده اید، در این مطلب قصد داریم شما را با تکنولوژی کولرهای گازی اینورتر آشنا سازیم. 
نحوه تشخیص کولر گازی اینورتر از کولر گازی معمولی  برای عزیزانی که قصد تشخیص کولر اینورتر را دارند تا هنگام خرید کولر گازی متضرر نشوند:
 - اولین و ساده ترین اقدام خرید از فروشگاه های معتبر و مطمئن میباشد. 
- دومین راه تشخیص کولر گازی اینورتر از کولر گازی معمولی دقت روی برچسب آن میباشد :کولر گازی اینورتر با گاز R410a کار می‌کند که حتماً این اطلاعات ثبت‌شده است ، در حالی که روی برچسب مشخصات کولر گازی معمولی  گاز مصرفی  R22 می‌باشد.
- سومین مورد میزان پایین بودن آمپر مصرفی کولر گازی است، برای مثال یک کولر گازی اینورتر با توان 18000 آمپر مصرفی 7 را داراست در حالی که آمپر مصرفی یک کولر گازی معمولی تا 10 نیز میرسد. 
لازم به ذکر است کولر های گازی اینورتر در مقایسه با مدل هم قدرت خود تا 50 درصد قیمت بالاتری دارند ولی از لحاظ میزان برق مصرفی و کیفیت قطعات از مدلهای معمولی برتری دارند. 
در پایان اگر هنوز در انتخاب کولر گازی خود تردید دارید میتوانید به صورت رایگان از مشاوره با کارشناسان و تعمیرکاران مجرب ما استفاده کنید.

ادامه مطلب
تگها: نحوه تشخیص کولر گازی اینورتر ، کولر گازی اینورتر چیست ، مزایای کولر گازی اینورتر ، تفاوت کولر گازی اینورتر ، کولر گازی inverter ، میزان مصرف کولر گازی اینورتر ، نصب کولر گازی تبریز ،
 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic